МУЗИКАлно наследство: Есма Реджепова
Всяка седмица МУЗИКАУТОР Ви представя интересна личност, оставила ярка следа в музиката
Есма Реджепова /Есма Реџепова/ е родена на 8 август 1943 година в скопското село Шуто Оризари, тогава в границите на Царство България, днес квартал на Скопие, Република Северна Македония. Тя е второто поред дете от общо шест. Членовете на семейството ѝ се определят като цигани, но произходът им е смесен - в тях тече мюсюлманска, еврейска и циганска кръв. Обяснява произхода на името си с броенето по време на премятане на броеница: есма, есма, есма…
Световноизвестната авторка и изпълнителка на етно музика е смятана за една от най-успешните жени музиканти на всички времена в своя жанр. През 1976 година, по време на световния фестивал в Кандахар, е обявена за Кралица на ромската музика от самата Индира Ганди, по това време премиер на Индия и нейна близка приятелка в последствие.
Есма Реджепова започва да пее от 9-годишна, когато със своите братя и сестри взимат участие в сватби, събори и други празненства. Дебютира през 1956 г., криейки от родителите си се явява на певчески конкурс на „Радио Скопие“. С песента „A bre babi“, която се превръща в първата от този жанр, пусната в ефира на радиото, побеждава и получава голямата награда. Световната слава я настига, когато започва да обиколя света с 19 години по-възрастния македонски акордеонист и композитор Стево Теодосиевски. Именно през 60-те години на миналия век самата тя пише „Chaje Shukarije“, която и до ден днешен е една от най-обичаните и популярни песни на Балканския полуостров. През 2009 година печели и дело срещу Саша Барон Коен, автор на филма „Борат“, заради използването на песента без нейното съгласие и в контекст на подигравателно отношение към ромите, евреите и американците.
Тя има отличителен моден вкус, превърнал се в нейна запазена марка, а обемните бижута и цветни тюрбани неизменно присъстват във визията ѝ.
Заедно със Стево Теодосиевски, който в последствие става неин съпруг и мениджър и пише музика за нея, сформират и Ансабъл „Теодосиевски“. В него свирят музиканти, буквално закърмени с музиката им – техните синове и внуци. Двамата развиват активна дейност за насърчаване на музикантите от цигански произход и отварят музикално училище, а кариерите на Мухарем Сербезовски и Усния Реджепова са покровителствани именно от тях.
Есма Реджепова ,заедно с оркестъра си и своя съпруг, обикаля целия свят и изнася концерти, чиято публика наброява стотици хиляди. През цялата си кариера има над 8000 концерта в повече от 30 държави. Осъществява над 600 записа, в това число 108 сингъла, 20 албума и участва в 6 филма. Нейните песни се пускат по MTV, въпреки жанровото различие на програмата. Тя е първата югославска артистка, която има концерт в известната концертна зала "Олимпия" в Париж. През 2013г. с Влатко Лозаноски-Лозано представя Македония на Евровизия.
През 1977 г. пее в резиденцията на бившия югославски лидер Йосип Броз Тито на остров Бриони при посещението на Муамар Кадафи, имала е концерти в Московския театър, в театър „Ронахер“ във Виена, във Франкфуртската и Кьолнската опера, в операта в Сидни, в Космическия център „Кенеди“ и в Конгресната библиотека във Вашингтон.
Семейство Теодосиевски нямат биологични деца, като осиновяват 47 изоставени деца, дават им образование и се грижат за тях отдадено до последно. В наши дни потомството им е над 120 внуци и правнуци, а Есма Реджепова е определена за най-многодетната майка в Република Северна Македония.
Хуманитарната и благотворителна ѝ дейност ѝ носят прозвището „Втората Майка Тереза“. Организира хиляди благотворителни концерти за различни каузи: изграждане на болници, сиропиталища, подпомагане на жертви на бедствия и др.. Става почетен президент на Македонския червен кръст, като признание за обширната ѝ работа с ромски бежанци от Косово. Номинирана е цели два пъти за Нобелова награда за мир - първият път през 1987 г., като кандидат на Червения кръст на Социалистическа федеративна република Югославия, а вторият - като представител на Световната организация на Ромите, с подкрепата на 76 неправителствени организации в света.
През 2006 г. чества 50-годишнина на кариерата си, през 2010г. получава Орден на храбростта заради отдадената си работа за икономическата и социална интеграция на ромите, а през 2013 г. е удостоена с почетното държавно отличие на Република Северна Македония. Приживе завещава цялото си движимо и недвижимо наследство на държавата, включително и Музей и дом на хуманността и творчеството „Стево и Есма Теодосиевски“, в който е трябвало да бъдат изложени предмети, свързани с дългогодишната ѝ кариера – награди, грамоти, медали, дрехи, музикални инструменти, снимки от участия, както и семейни фотографии. Сградата, в която се помещава музея и в която е живяла и самата Есма Реджепова, за съжаление е плячкосана и днес се руши, а част от наследниците ѝ оспорват завещанието на певицата.
Умира на 10 декември 2016 г. в Скопие на 73 годишна възраст.