МУЗИКАлно наследство: Клара Шуман

10.11.2023 г.

Всяка седмица МУЗИКАУТОР Ви представя интересна личност, оставила ярка следа в музиката

Снимка: Clara Schumann, Wikimedia Commons

Клара Шуман (Clara Schumann; рождено име Клара Йозефин Вик) е родена на 13 септември 1819 г. в Лайпциг. Немската музикантка е един от най-изтъкнатите пианисти от епохата на Романтизма, а също композитор и педагог. Нейното влияние в музиката води до промяна на формата и репертоара на клавирните рецитали, с което се намалява значението на чисто виртуозните произведения. Клара Вик Шуман композира солови пиеси за пиано, концерт за пиано (оп. 7), камерна музика, хорови пиеси и песни.

Основната заслуга за развитието на музикалния ѝ талант е на баща ѝ - Фридрих Вик, който по образование е богослов, но свири на пиано. Въпреки, че майка ѝ Мариана Тромплиц е концертираща певица и пианистка, именно обучението на баща ѝ по пиано, цигулка, пеене, хармония, контрапункт, композиция и теория дават тласък на кариерата ѝ. Той също така е и неин наставник, организира гастролите ѝ, а преди всеки концерт ремонтира и настройва рояла, на който ще свири.

Кариерата на Клара се развива главоломно, всички я определят за гений-виртуоз, свири пред самия Гьоте, а Николо Паганини ѝ предлага да музицират заедно на сцена. Изпълненията ѝ са обект на възхищение от всички големи музиканти, включително и от Фредерик Шопен. Заедно с виртуозния цигулар Йозеф Йоахим изнася над 200 концерта на десетки международни сцени.

С Робърт Шуман става семейство след  публичен скандал и съдебен процес, предизвикан от нежеланието на баща ѝ да им даде благословията си. Животът ѝ с него обаче е предизвикателство, тъй като гениалният композитор е в невъзможност да преодолява трудностите на ежедневието и те често гладуват. Въпреки мизерията, в която е принудена да живее, Клара Шуман е блестяща композиторка и още в началото на техния съвместен живот пише една от най-популярните си творби - Клавирно трио в сол минор. Музикалните вкусове на съпрузите се оказват сходни и заедно пишат музика за цикъла от стихотворения „Пролет“ на Фридрих Рюкерт. Клара Шуман постоянно свири и произведенията на съпруга си и публиката  постепенно започва да осъзнава, че той е велик композитор.  

В продължение на години Клара Шуман редактира и модифицира произведенията на своя съпруг, който от своя страна цени мнението ѝ и се съобразява с него. Този синхрон донякъде е разколебан от появата на Йоханес Брамс в живота им, първо като ученик на Шуман, в последствие като техен приятел. Именно Брамс е човекът, който издържа финансово семейството в трудни периоди и продължава да го прави след смъртта на Роберт Шуман, който през 1854 г. се хвърля във водите на Рейн  в опит за самоубийство, в следствие на психично заболяване. Спасяват го, но го настаняват в психиатрична болница, където умира след 2 годишен престой. Загадка за музикалните историци са отношенията ѝ след това с Йоханес Брамс, за който се смята, че е бил влюбен в нея. На нея посвещава своя Опус 9, по вариации от Шуман, а Клара Шуман е сред първите изпълнители на творбите му, най-забележителна от които е „Вариации и фуга“ върху тема от Хендел.

След смъртта на съпруга си, Клара Шуман поема изцяло подсигуряването на семейния бюджет. Тя е сред първите солисти на новосъздадената Берлинска филхармония, прави премиерните изпълнения на много от произведенията на Роберт Шуман, както и на своите съвременници Брамс, Шопен и Менделсон. Концертният ѝ живот е бил изключително интензивен, като днес са запазени са над 1300 програми от нейни концерти.

Клара Шуман има изключителен принос и в сферата на образованието. Тя е първият преподавател по пиано в консерваторията във Франкфурт и единствена жена там, а десетки нейни ученици успяват да развият международни кариери.

За съжаление Клара Шуман остава известна и до днес най-вече като съпругата на Роберт Шуман и е почти неизвестна с нейните лични постижения като изпълнител и композитор. Над 61 годишната ѝ кариера оставя ярка следа в историята на музиката, превръщайки я в един от най-изявените представители на епохата. Тя е един от първите пианисти, които изпълняват произведенията по памет, което го прави стандарт при концертите.

Макар и по-малобройни по своята същност, в сравнение с тези на съпруга ѝ, произведенията на Клара Шуман могат да бъдат разглеждани като шедьоври. Сред най-емблематичните са заглавия като „Souvenir de Vienne" (1838), „Die gute Nacht, die ich dir sage“ (1841), „Mein Stern ("O du mein Stern")“, „Cadenzas for Beethoven Piano Concerto in C Minor“ (1870).

Клара Шуман умира на 20 мaй 1896г. във Франкфурт, Германска империя, на 76 годишна възраст.

"Изпитвам голямо удоволствие да творянищо не може да надмине това усещане.

Забравям за себе си в продължение на часове и живея изцяло в света на музиката"

Клара Шуман